Porady o bezpieczeństwie

Dodane: 02-12-2014 11:08
Porady o bezpieczeństwie Bezpieczna i wydajna praca jest bardzo ważna w każdej firmie. Dlatego warto przeczytać o szkolenia bhp w moim poradniki. Zapraszam.

Praca na budowie

Jak dotąd pisałem o bhp raczej w kontekście prac biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych zawodach. Teraz chciałbym zacząć temat chyba wręcz kojarzący się z wypadkami przy pracy.

Oczywiście...chodzi o bhp w budownictwie.

Praca na budowie, zwłaszcza w naszym kraju W aspekcie bezpieczeństwa, nienajlepiej się kojarzy. Na szczęście, najgorsze w tej kwestii, minęło razem z epoką. Teraz firmy budowlane dbają o bezpieczeństwo pracowników. W gorszej sytuacji są pracownicy zatrudniani na czarno. To właśnie takie osoby bardzo często ulegają niebezpiecznym wpadkom.

Na placu budowy zasadniczo każda praca jest potencjalnie niebezpieczna. Zaczynając od wszelkich prac na wysokościach, prac na rusztowaniach, przy budowie konstrukcji dachów. Niestety często zdarza się, że wypadki przy takich pracach kończą się tragicznie. Dlatego niezbędna jest wysoka ostrożność i bardzo solidne przeszkolenie pracowników wykonujących takie zadanie. Pamiętać należy, że upadek nawet z paru metrów może skończyć się poważnymi uszkodzeniami ciała, a nawet śmiercią. Kask to zdecydowanie za mało.

W kolejnej notce zamierzam opisać inne aspekty pracy na budowie w zakresie bhp.


Lepiej zapobiegać

Już wcześniej pisałem na temat wypadków przy pracy i mówiłem o tym, że szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy zmniejszają ich prawdopodobieństwo. Dzieje się tak dlatego, że człowiek, który dobrze zna zagrożenia występujące na swoim miejscu pracy nie będzie dokonywał ryzykownych działań.

Już nawet szkolenia internetowe zwiększają bezpieczeństwo. Oczywiście pod warunkiem, że materiały szkoleniowe są opracowane profesjonalnie. Oczywiście takie szkolenie musi być prowadzone przez uprawnioną firmę bhp.

Na straży przestrzegania przepisów bhp stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Oczywiście jeśli szkolenia bhp zostaną przeprowadzone przez internet ale ze spełnieniem powyższych wymogów zakończą się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Czyli po prostu poświadczenia odbycia szkolenia i uzyskania niezbędnej wiedzy. Takie certyfikaty są akceptowane przez PIP na równi z tymi uzyskanymi w standardowych szkoleniach.


Jak bezpiecznie pracować z narzędziami

W jednej z notek pisałem o bezpieczeństwie pracy z elektronarzędziami. Dziś chcę poruszyć jeden ważny a często pomijany aspekt - hałas. To fakt, że przy pracy niektórych narzędzi poziom hałasu jest zaledwie drażniący, jednak i to na dłużą metę może zaszkodzić.

Przytoczę przykład jednego z popularnych narzędzi - heblarki / struga elektrycznego. Narzędzie służy do heblowania/wyrównywania powierzchni drewnianych. Można je zaliczyć do narzędzi stolarskich.

Strug elektryczny działa na dość prostej zasadzie. Posiada on wał obrotowy z zamocowanymi ostrzami, silnik elektryczny za pośrednictwem pasa lub pasów napędowych przekazuje obroty na wał. Zależnie od modelu struga i jego mocy prędkość obrotowa wału jest różna, aczkolwiek zawsze są to bardzo duże prędkości. Przekraczające 5000 obrotów na minutę.

To właśnie ten wał z ostrzami jest częścią obrabiającą drewno. Wykonuje się to poprzez przesuwanie struga po powierzchni obrabianego drewna. Jak można się domyślić urządzenie to należy do bardziej niebezpiecznych. W tej notce chcę się jednak skupić na innym aspekcie - na hałasie. Ta maszyna hałasuje straszliwie - jest to jakieś 130 dB. Taki hałas może uszkodzić słuch. Wiem, że w warunkach domowych mało kto o to dba - aczkolwiek w tym przypadku ochronę słuchu uważam za konieczną.

Więcej w kolejnych notkach. Pozdrawiam i życzę bezpiecznej i komfortowej pracy.© 2019 http://aleabroker.com.pl/